Rodný list

Když se Vám narodí miminko v zahraničí, člověk si řekne, vždyť se to přece děje dnes a denně, navíc jsme v EU, jaké starosti může mít člověk s vyřizováním RL (rodného listu)? Není to tak snadné, jak si všichni myslí.

Tohle téma jsem studovala před narozením miláčka, listovala a ptala se, jak to vlastně chodí?

Stejně tak si každý druhý myslí, že když se nám narodí miminko v Německu, má automaticky německé občanství. Tak jak to teda je?

Začnu popořadě. V porodnici mi dali vyplnit haldu papírů. No, žádné příjemné čtení to nebylo. Než jsem se tím prolouskala, zabralo to. Každopádně jsem tedy uvedla jméno dítěte a všechny ostatní informace, které byly vyžadovány. Porodnice pak tyto papíry odeslala na město, kde asi do 10ti dnů vystavili ,,německý“ RL. Dávám to do uvozovek, ani jeden z nich mi nezůstane, jde o to, že na základě těchto RL lze úřadovat a papírovat dál.

Rodný list jsem dostala v trojím provedení. Jeden patřil na zdravotní pojišťovnu, druhý pro vystavení českého RL a třetí pro vyřízení příspěvků. Navíc jsme si zaplatili vystavení internacionálního rodného listu, který se nevystavuje automaticky, musí se o něj zažádat.

Aby dítě dostalo německé občanství, musel by tady jeden z rodičů žít určitý počet let, což my jsme nesplňovali. Tedy jsme museli řešit, jak získat pro dítě české občanství a český RL. Obrátila jsem se tedy na ambasádu v Mnichově.

Museli jsme doložit překlad německého RL do Češtiny včetně apostilly. Nažhavila jsem tedy telefon a hledala na internetu, abych našla nějakého překladatele s kulatým razítkem tady v Německu. Jakmile jsem našla, museli jsme vyřídit apostilu (úřad vzdálený asi 1,5h cesty autem z našeho města) a pak jsme teprve mohli jet na ambasádu do Mnichova. Ta je od nás vzdálená asi 3 hodiny jízdy. Když už jsme tam měli namířeno, chtěli jsme vyřídit i dočasný cestovní pas. Na ambasádě jsme musela domluvit přesný datum, kdy přijedeme. Vím, že jsme vstávali brzo ráno, protože jejich pracovní doba byla dost krátká – denně od 8,30 – 11h, ale museli jste mít předem domluvený termín, jak jsem již zmiňovala.

Když jsme odevzdali potřebné papíry k vyřízení občanství a českého RL, stejně tak vyplnili formuláře pro vyřízení dočasného cestovního pasu, který jsme obdrželi hned na místě, mohli jsme jet domů. Dočasný cestovní pas měl platnost jen šest měsíců a to jen pro cestu z CZ do DE a opačně. Nikam jinam. Během této doby jsme si mohli kdykoliv vyřídit ,,stálý“ cestovní pas, ten jsem ale vyřizovala až v ČR.

Než nám došel český RL a potvrzení o státní příslušnosti, zabralo to asi dva měsíce. Celkem rychlé. Co jsem četla na internetu v různých diskuzích, může to zabrat i víc, než tři měsíce, alespoň podle některých příspěvků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *