Curriculum vitae

Tady je. To je on. A pár věcí, které jste o něm asi nevěděli…

Rok narození: 1995

Barva: zelená metalíza

Přezdívky: Plecháček, Kočička, Ohnivý šíp, Vládní vozidlo, aj.

Oblíbené jídlo: Natural95

Maximální rychlost: postupně klesala s počtem odumírajících koní pod kapotou, v posledním roce byla 95km/h a to už odlétávalo kde co

Brzdná dráha: dlouhá

Hobby: bublinková koupel a voskování

Slabé stránky:

  • těžko zvládal kopce, musela jsem vždy hledat jinou možnou objízdnou trasu po rovince, jelikož ne jednou se mi už cestou do kopce zadýchal a já pak nenastartovala
  • předjíždět jsem mohla zaparkované vozy, případně stojící chodce (u pohybujících se subjektů jsem předjíždění nedoporučovala a sama ani raději neprováděla)
  • klimatizovalo se pouze pomocí otevření oken nebo střešního okýnka (to jsem se pak chlubila, že mám kabriolet)
  • v případě mrazů občas zamrzl zámek a přesto, že jsem dveře otevřela, již se nedaly zavřít, tedy jsem musela omotat záchranný pás přes madlo na dveřích a zapnout do zapínání, aby se mi tolik dveře během jízdy neotevíraly – většinou po ujetí asi 5ti km šly zase dveře zavřít bez problému
  • zelená barva auta přitahoval hmyz, opravdu, brrr

Silné stránky:

  • pohodlí
  • radost a požitek z jízdy
  • výborné parkování
  • spolehlivost (když víte, jak jezdit a čemu se vyvarovat)
  • neteklo dovnitř

Shrnutí: bylo to to nejlepší žihadlo, které jsem kdy mohla mít

Budík

Šla jsem koupit budík jako dárek k Vánocům. Zážitek se stal ve Zlíně, kdy v tuto dobu praskaly obchody ve švech a lidé hlava nehlava utráceli všechno co měli, ba dokonce i to, co neměli.

Přijdu do obchodního domu, najdu patřičný obchod a stojím řadu k pultu, kde běhá posílená obsluha prodeje, v tu dobu celkem tři prodejci. Jakmile obslouží jednoho zákazníka, další dva se zařadí do řady za mnou. Kromě drobné elektroniky měli i jinou nabídku.

Konečně přijde řada na mě. Přistoupím k pultu a zazubím se na paní v letech, která toho má asi už plné zuby a zdá se, že se už těší, až jí skončí směna a konečně vyhodí kopyta na stůl a bude mít zasloužený klid po celém dnu. Buď toho paní prodavačka měla opravdu už hodně, nebo byla taková trochu zmatená, nevím, posuďte však sami.

Paní se usměje a ptá se na moje přání. Odpovím, že bych chtěla budík do elektriky. Paní se otočí a nabízí mi budíky, které jsou za ní na poličce. Ukazuji prstem, které dva se mi líbí a tak mi je podává.

Tak fajn, držím je oba v rukách, vidím černý displej, nic víc, no ale fungují vůbec? Tak se nesměle zeptám: ,,Jsou sice hezké, ale fungují? Víte, nejsem místní a nerada bych koupila omylem nějaký špatný kus. Než se pak zase dostanu zpátky do Zlína, bude druhý týden v lednu.“

,,Samozřejmě, že fungují,“ reaguje paní. Prohlédne si mě takovým tím pohledem ,,jak můžu pochybovat“ a dál nic. Hledí na mně.

,,To je dobře,“ špitnu, ale cítím se trapně, tak to tedy zkusím znovu, rozhodnu se. Jenže v tom mě zachrání kolega od paní prodavačky, který slyšel náš rozhovor a můj dotaz a hned pohotově reaguje: ,,Tak zapni ty budíky do zásuvky, ať slečna vidí, že fungují!“

Paní to zapálí a usměje se: ,,Áá, to bych mohla, počkejte, hned Vám je zapnu!“

V tu chvíli popadne budík, ohne se pod pult, slyším nějaké šustění a škobrtání do zásuvky, když v tom vykřikne: ,,Svítí! Svítí!“ A zůstává dál schovaná i s budíkama pod pultem.

Usměju se, zavřu oči a odpovím: ,,To je fajn, že to vidím.“

Kolega paní prodavačky i přes ten šílený frmol a další řadu lidí, kterou obsluhoval, se na mě otočí a sklopí hlavu pod pult a zvyšuje hlas: ,,Prosím tě, ukaž to té slečně, však jsi tu skrčená, vždyť nic nevidí!“

Najednou šustění a paní se zvedne z pod pultu a drží i budík, na kterém mrkají červené čtyři nuly. ,,Vidíte, svítí! Já Vám to říkala.“

,,Ano, je fajn, když se člověk přesvědčí, že všechno funguje, jak má,“ usměju se na paní. Má toho za celý den asi dost.

,,Chcete zapnout i ten druhý budík?“ ptá se mě. Souhlasně přikývnu a paní na pár vteřin zmizí pod pultem a hned na to se zpátky noří na povrch a v ruce zase natáhnutý jiný budík, aby mi ukázala, že taky funguje. Dost ji tato zkušenost rozzářila, vítězně zvolá: ,,Taky svítí!“

Paní byla milá. Jen ten její kolega s ní asi moc trpělivosti neměl. Viděla jsem jen, jak zavrátil oči a otočil se na svoji řadu a začal plnit přání jim.

Loučení a slzavé údolí

Ano, i tohle se stalo. Pomalu se blížil ten okamžik, kterého jsem se nejvíc bála a nedokázala jsem si představit, že někdy nastane. Nastal.

Můj divoký oř se postupně opotřebovával a i když jsem do něj cpala nové součástky, léčila všechna bolístka, jezdila s ním do lázní a po všech doktorech, bohužel, rozsypával se mi postupně víc a víc. Poslední jízda, která mi skutečně naznačovala, že jeho konec se neúprosně blíží, byla taková, že během cesty mi upadávaly různé jeho části a nakonec mě musel vždycky někdo přijet odtáhnout.

Přišel ten den. Den, kdy jsem ho vezla do šrotu. Fuj, ani na to myslet nedokážu. Když jsem ho nastartovala, jako by věděl, že je to jeho poslední jízda, tak mi upadlo světlo a než jsem vyjela od domu, dělala jsem za sebou mokrou stopu, to proto, že se mi tím deštěm někde dostala do auta voda.

Přijela jsem na to kruté místo, abych ho řádně odevzdala. Vyřídila jsem potřebné papíry a následně po té, jsem ho měla jít ještě odhlásit na MÚ. Odevzdat značky. Tak kruté!

Brečela jsem. Byl to bolestný pohled. Nechat ho tam stát kdesi u zdi. Tak potupně. Tolik let jsem ho měla, tak jsem s ním ráda jezdila a teď, teď je konec.

Přišla jsem na MÚ, abych dořešila poslední věci. Pro úředníka, který se mě ujal, to nijak bolestivé nebylo, prostě jen odepíše nějaký další vrak, dám mu značky a on mi orazítkuje kus papíru a tím to pro něj zhasne. Stojím tam a tečou mi slzy. Úředník po mě hodí jedním okem, říká si asi, proč tam stojím a bulím? Smrkám, utírám si slzy, přešlapuju a čekám na to razítko, kterým bude potvrzeno, že je vše uzavřené.

Úředník se ke mně otočí a dává mi papír: ,,Tak tady to máte.“

,,A úmrtní list nedostanu?“ zeptám se.

Chlap na mě vyvalí oči a opakuje: ,,Úmrtní list???“

Potáhnu a přikývnu. Chlap zakroutí hlavou, začne se smát a že prý ne.

Odcházím. Mně do smíchu nebylo. Teď je můj Plecháček někde v plechovém nebíčku.

Nemocný Plecháček

Asi každému majiteli jeho kovového miláčka se stalo, že jeho oř onemocní a musí k panu doktorovi. Ano, i můj Plecháček ochořel.

Když jsem jela, slyšela jsem nepopsatelné zvuky, jako když se něco ulamuje a chrčí současně. Inu, neváhala jsem ani minutu a volala jsem pana doktora přes plechové stroje. Ano, udělal si čas a já tak odvezla svého Plecháčka na vyšetření.

Bylo to několik krutých dní bez jeho přítomnosti, člověk čeká na jakoukoliv zprávu, především na tu, že je vše v pořádku a miláček je již pojízdný a bude v co nejkratším termínu propuštěn. Pořád se nic nedělo, nikdo mi nevolal, nervozita stoupala a začala jsem se už bát.

Dočkala jsem se a zazvonil telefon, že si můžu dojet vyzvednout svého neřízeně rychlého sršně vyzvednout, je už opraven.

Nečekám ani o minutu déle a snažím se k němu dostat co nejdřív, jak to jen jde. Když se dořítím do dílny pana doktora, můj ohnivý šíp je na hydraulickém sloupovém zvedáku (dále jen zvedák) a automechanik chodí pod ním. Zastavím se mezi dveřmi, protože bez vyzvání nevstupuju, přece jen je to území autodílny a nemám tam co dělat.

Nicméně přešlapuju ve dveřích a jakmile mě spatří automechanik, jde ke mně, aby mi oznámil, že moje láska je již spravená a oznamuje mi, jakou nemocí trpěl a co vše musel opravit.

Jakmile zaplatím opravu miláčka, nesměle se zeptám: ,,Mohla bych Vás o něco poprosit?“

,,Ano,“ odpoví pan doktor přes auta.

,,Mohla bych se podívat pod miláčka, než mi ho spustíte dolů?“

Automechanik zvedne obočí, usměje se, nechápavě se na mě podívá a nejistě odpovídá: ,,Jo, jasně…“

,,Když já jsem ještě nikdy neviděla jeho bříško…“ vysvětluju zasněně a hrnu se pod miláčka, abych se dívala, kolik je tam trubek, plechu a jakýchsi hadiček či co to tam vedlo. Divám se zvědavě a přitom šťastně, že vidím svého ohnivého oře i zespodu. Nádherný pohled. Jakmile jsem se pokochala, spokojeně jdu ke kraji a kývnu na pana doktora, že již může spustit můj šíp z té výšky, přece jen to ustál a neblinkal.

Automechanik pomalu přikývne a myslí si svoje, přitom spouští mého draka na zem. Já celá šťastná, že můj brouček vypadá zase zdravě – ta zelená barva mu fakt sekne – sedám celá nadšená do cocpitu a odjíždím dom.

Policejní kontrola

To si tak jednou vyrazím ven se svým Plecháčkem. Cestou zpátky beru dva kamarády, protože máme stejný směr jízdy, navíc oni si dali nějaké to alko, tak než aby jeli vlakem, nabídla jsem se, že jich vezmu.

Jedeme, jedeme, už byla noc, když v dálce vidím nějakého zeleného panáčka, jak na mě mává nějakou baterkou či co to bylo. Tedy přibržďuji a zajíždím ke kraji. Zelený panáček s kolegou se pomalu sunou k mým dveřím.

Stahuji okýnko, usměju se, když z auta vyletí alkoholový opar, který nadýchali kamarádi, což ale současně vyvolává podezření, že i já jsem nejspíš něco pila.

Zelený panáček se skloní, posvítí si baterkou do auta, všichni ,,nenásilně“ cení zuby, takový ten pocit, že jsme rádi, že jste nás zastavili.

,,Dobrý večer, paní řidičko,“ osloví mě zelený panáček. Slušně pozdravím, stejně tak i zbytek mé posádky. ,,Silniční kontrola. Pila jste něco?“

,,Ano. Měla jsem džus, pak nějaký kolový nápoj, čaj a nakonec bublinkovou vodu.“

,,Uhm, tak si dýchnete, ano?“ pokračuje panáček.

Pokrčím rameny, co jiného mi taky zbývá? Panáček mi podá alkohol tester a říká: ,,Foukněte.“

Já se nadechnu a jemně fouknu. Nic se neděje. Pan policista se nadechne a říká: ,,Musíte do toho fouknout silněji.“

,,No dobře,“ odpovím a opakuju svůj pokus. Opět špatně.

Pan policista zavrátí oči a říká: ,,Musíte do toho fouknout zhluboka a pořádně, jako byste sfoukávala svíčky na dortě!“

,,Když já jsem nikdy žádný dort neměla…“, podívám se na něj, policajt silně stiskne oční víčka a začne se smát. Pak se mi to podařilo. Policista již neměl odvahu cokoliv říct, prostě pokýval hlavou a raději mě pustil dál.

Čokoláda II

Opět jsem měla namířeno do Brna, kdy můj kamarád slavil narozeniny. Složila jsem se s děckama na společný dárek, sama jsem vezla čokoládu. Jenže ta cesta do Brna… víte, jak je dlouhá? Muka se opakovala. Jak já jsem jenom trpěla! Radši jsem se měla vláčet s tím dárkem, než abych vezla čokoládu.

Jenže tentokrát…

Kdybych aspoň zadřímla ve vlaku, ale ta čokoláda mi nedovolila ani oko zamhouřit. Ve vlaku bylo ticho, každý dřímal, oči zavřené, hlava se cestujícím pohupovala v rytmu jízdy, jen já měla oči jak výr a šilhaly mi směrem ke kabelce, kde jsem ji viděla. Velkou, mléčnou, úhledně zabalenou a s oříškama.

Kyjov – rukou mapuju čokoládu v kabelce a přemýšlím, kolik čtverečků je na ní vyryto?

Nemotice – nikdy dřív jsem si neuvědomovala, jak ta cesta do Brna je vlastně dlouhá.

Nesovice – zakazuju si na to myslet. Ne! Ta čokoláda není pro mě!

Bučovice – vzdala jsem to. Rozbaluju to a říkám si, přece jen jeden čtvereček – vždyť to nikdo nepozná, když to šikovně zabalím, můžu to případně omluvit tím, že už to tak bylo.

Slavkov u Brna – půlka čokolády pryč.

Brno – na místě určení – pokrčím rameny a říkám kamarádovi: ,,Promiň, já to prostě nevydržela. “ 🙂

Čokoláda

Nevím jak Vy, ale já mám ráda čokoládu. Mléčnou a s oříškama, hami ňami. Je to prostě ňamka.

A to jsem tak jednou jela na oslavu narozenin, na které jsem byla pozvaná. Jedu vlakem do Brna. Vybrat dárek nebylo těžké, věděla jsem, že kamarádka chce vázu, o které mi řekla a k tomu jsem dokoupila čokoládové kuličky, které byly ještě k tomu plněné oříškama.

Nastoupím do vlaku. Měla jsem asi hodinu a půl čas, než dorazím do Brna.

Od té doby, co jsem nastoupila do vlaku, jsem se snažila myslet na cokoliv jiného, než na obsah tašky, kterou jsem vezla. Na tu zlatou krabičku plnou čokoládových kuliček s oříškama. Ta cesta se vlekla, už jsem si přála být na místě, každá vlaková zastávka byla pro mě utrpením.

Kyjov. Oči mi pořád těkaly na zlatý obal krabičky s kuličkama.

Nemotice. Sliny pomalu stékají na zem.

Nesovice. Fantazie pracuje na plné obrátky, představuju si to pomalé svlékání čokoládové kuličky.

Bučovice. Srdce divoce buší. Pomalu sahám do tašky a prohlížím si balení kuliček. Ne, já to dokážu, nesežeru je!

Slavkov u Brna. Když bych si vzala jen jednu kuličku, bude to moc zlé?

Brno. Ještě před úplným zastavením vlaku otevírám dveře a vyskakuju a klopýtám honem na šalinu, ať jsem na místě co nejdřív.

Dorazím na místo určení, přicházím ke kamarádce, podávám jí ruku a gratuluju, následně jí dávám dárek.

Ona si prohlíží vázu: ,,Jéé, díky, ta váza se mi bude fakt hodit!“

Já na ni netrpělivě: ,,Kašlu ti na vázu, rozdělej tu bonboniéru, už to nemůžu vydržet!“

S velkým smíchem ji rozdělává a já se konečně olizuju, protože jsem uspokojila svoje chuťové pohárky a zahnala tak dlouhé muka, které jsem prožívala ve vlaku. 🙂

Sauna v autě

Tento zážitek není spojený přímo s mým plecháčkem, ale s mamčiným. I přesto je to hezký zážitek a tak jsem se rozhodla zařadit ho do této rubriky.

Já a moje kolegyňka jsme měly jet na školení do zahraničí. Vlak odjížděl kolem 9h ráno z Hodonína. Jelikož mamka ten den byla doma, nabídla se, že nás tam zaveze autem, táhly jsme s sebou i kufry, přece jen autem je to pohodlnější.

Ale proč sauna v autě? Většina aut má dnes přece klimatizaci, to je celkem už běžné. Ovšem ne mamčin model z devadesátých let, poněkud hlasitý, zamořující ovzduší výfukovými plyny a s permanentně puštěným topením i v létě. Ono se totiž jednou pokazilo a nešlo již spravit, tedy automechanik tam sice dal nové topení, ale řekl, že nepůjde vypnout. V zimě začalo topení většinou topit asi po 7km jízdy, tedy kilometr před cílem do mamčiny práce, do té doby z něj fučel jen studený vzduch, dobrý tak pro otoky kolem očí a jako stvořený pro uhnání zánětu zubů. Jenže v létě, to se rozhicoval velmi rychle a fučel horký až vřelý vzduch.

Ráno, když jsme s mamkou nasedly do relativně ještě chladného auta a vyjely pro kolegyňku a dále pak do Hodonína, auto bylo ještě příjemné. Nicméně zanedlouho začal fučet vlažný vzduch, poté teplý a nakonec ten nejpeklovitější horký vzduch, jaký si člověk přál, aby na něj foukal hlavně v zimě v těch příšerných mrazech. My si ho vychutnávaly v létě.

Kolegyňka nasedne do auta, mlčí, drží se. Jenže po pár kilometrech, když už si všechny utíráme krůpěje potu stékající po čele, to nevydrží a ozve se: ,,Vy topíte?“

No, vysvětlily jsme jí situaci, že se veze v nóbl autě. Pochopila a mlčela, protože radši se špatně vézt, než jít dobře pěšky. V Hodoníně jsme se obě vypotácely z auta zmáčené a upocené, vděčné za projíždějící vlaky na nádraží, které nám trochu dělaly chladný vánek.

Jenže teplota vzduchu rychle stoupala, auto plechové a rozpálené sluncem, které už dobře peklo. Dokážete si představit, jak dojela mamka dom zmáčená? 🙂

Díky, mami, za odvoz!

Dětský lékař

Asi dva měsíce před porodem jsem začala hledat dětského lékaře. Vyhledala jsem si nějaká jména na internetu a k nim si četla recenze. Hledala jsem samozřejmě takového pediatra, který by byl k naší bytovce co nejblíž, abych mohla doběhnout pěšky a nemusela jezdit s nemocným prckem přes celé město.

Naštěstí se mi podařilo takového najít. Šla jsem tam, abych se zeptala, zda nás přijmou. Naštěstí bez problému.

Takže dětského doktora jsme úspěšně našli. Když jsem volala kvůli povinnému vyšetření U3, dali mi termín. Tedy jsme se dostavili v daný datum a dobu. Problém byl s parkováním. V ulici je pár vyhrazených míst k parkování, která jsou neustále obsazená, ještě se nám nepodařilo za celou dobu, co jsme tady, zaparkovat.

Všimla jsem si, že mají docela dost plno. Jsou tam celkem tři doktoři a i tak mají co dělat, protože čekárna je pořád přeplněná. Zdravotních sester, pomocnic a recepčních mají několik. I tak nestíhají. Čekací doba, i přesto, že máme vždycky termín, je přes hodinu. Je to nepříjemné, ale nedá se nic dělat.

Velkou výhodou považuji to, že lékaři mluví několika cizími jazyky, včetně angličtiny. Takže v případě, že něco nerozumím, vysvětlí nám to v angličtině. Paráda. Tohle hodnotím jako velké plus.

Ordinace jsou moderně a vkusně zařízeny. Je tam několik ordinací, jakmile se nějaká uvolní, vždy tam uvedou pacienta, který je už na řadě a vyčká jen na doktora. Ordinace jsou barevné, čas na čekání krátí dětem hračky.

Rodný list

Když se Vám narodí miminko v zahraničí, člověk si řekne, vždyť se to přece děje dnes a denně, navíc jsme v EU, jaké starosti může mít člověk s vyřizováním RL (rodného listu)? Není to tak snadné, jak si všichni myslí.

Tohle téma jsem studovala před narozením miláčka, listovala a ptala se, jak to vlastně chodí?

Stejně tak si každý druhý myslí, že když se nám narodí miminko v Německu, má automaticky německé občanství. Tak jak to teda je?

Začnu popořadě. V porodnici mi dali vyplnit haldu papírů. No, žádné příjemné čtení to nebylo. Než jsem se tím prolouskala, zabralo to. Každopádně jsem tedy uvedla jméno dítěte a všechny ostatní informace, které byly vyžadovány. Porodnice pak tyto papíry odeslala na město, kde asi do 10ti dnů vystavili ,,německý“ RL. Dávám to do uvozovek, ani jeden z nich mi nezůstane, jde o to, že na základě těchto RL lze úřadovat a papírovat dál.

Rodný list jsem dostala v trojím provedení. Jeden patřil na zdravotní pojišťovnu, druhý pro vystavení českého RL a třetí pro vyřízení příspěvků. Navíc jsme si zaplatili vystavení internacionálního rodného listu, který se nevystavuje automaticky, musí se o něj zažádat.

Aby dítě dostalo německé občanství, musel by tady jeden z rodičů žít určitý počet let, což my jsme nesplňovali. Tedy jsme museli řešit, jak získat pro dítě české občanství a český RL. Obrátila jsem se tedy na ambasádu v Mnichově.

Museli jsme doložit překlad německého RL do Češtiny včetně apostilly. Nažhavila jsem tedy telefon a hledala na internetu, abych našla nějakého překladatele s kulatým razítkem tady v Německu. Jakmile jsem našla, museli jsme vyřídit apostilu (úřad vzdálený asi 1,5h cesty autem z našeho města) a pak jsme teprve mohli jet na ambasádu do Mnichova. Ta je od nás vzdálená asi 3 hodiny jízdy. Když už jsme tam měli namířeno, chtěli jsme vyřídit i dočasný cestovní pas. Na ambasádě jsme musela domluvit přesný datum, kdy přijedeme. Vím, že jsme vstávali brzo ráno, protože jejich pracovní doba byla dost krátká – denně od 8,30 – 11h, ale museli jste mít předem domluvený termín, jak jsem již zmiňovala.

Když jsme odevzdali potřebné papíry k vyřízení občanství a českého RL, stejně tak vyplnili formuláře pro vyřízení dočasného cestovního pasu, který jsme obdrželi hned na místě, mohli jsme jet domů. Dočasný cestovní pas měl platnost jen šest měsíců a to jen pro cestu z CZ do DE a opačně. Nikam jinam. Během této doby jsme si mohli kdykoliv vyřídit ,,stálý“ cestovní pas, ten jsem ale vyřizovala až v ČR.

Než nám došel český RL a potvrzení o státní příslušnosti, zabralo to asi dva měsíce. Celkem rychlé. Co jsem četla na internetu v různých diskuzích, může to zabrat i víc, než tři měsíce, alespoň podle některých příspěvků.